מכון ארגמן

בית למנהיגות אינטלקטואלית

על אודותינו

מכון ארגמן הוקם כדי לשמש בית וחממה אינטלקטואלית ללמידה, למחקר ולכתיבה בנושאי הליבה העומדים לפתחה של החברה הישראלית.

תוכניות המכון מבקשות לאפשר לסטודנטים וחוקרים במדעי החברה והרוח לשקוע במיטב ההגות השמרנית והליברלית – מעמודי התווך של העולם המודרני– תוך הענקת מלגות נדיבות, המאפשרות שקט וריכוז להעמקה בלימודים עצמם. המכון בונה בקרב משתתפיו, השואפים להצטרף למעגלי השפעה רחבים, את המסד הרעיוני הנחוץ לשם כך.

תוכניות המכון

עולם של רעיונות נפתח בפני סטודנטים, חוקרים ומתעניינים מכלל שדרות הציבור

תוכניות לימוד

מכון ארגמן מפעיל שלוש תוכניות לימוד לסטודנטים מצטיינים וחוקרים במדעי החברה והרוח: תוכניות 'אקסודוס', 'ירושלים' ו'אדם סמית'. המשתתפים צוללים יחדיו לעומקי המחשבה השמרנית והליברלית, ומקבלים מלגה נדיבה המעודדת אותם להתמסר ללימוד, למחקר מקורי ולכתיבה איכותית.

מלגת ציון

מלגת ציון פתוחה לחוקרים בתחום מדעי הרוח, מדעי החברה ומדיניות ציבורית, ומטרתה היא לעודד מחקר בתחומי הליבה של מכון ארגמן הכוללים שמרנות, ציונות, מחשבה פוליטית, מחשבה פוליטית יהודית, אסטרטגיה ומשפט. מלגת ציון נועדה לעודד מחקר בתחומי הליבה של מכון ארגמן: שמרנות, ציונות, הגות מדינית כללית ויהודית, אסטרטגיה ומשפט. המועמדות למלגה פתוחה לאנשי מדעי החברה והרוח וחקר המדיניות הציבורית.

הרצאות ואירועים

מכון ארגמן מקיים אירועים והרצאות, חלקם לקהל הרחב וחלקם לפורומים סגורים. מגוון הנושאים רחב – משאלות השעה שבלב הוויכוח הציבורי עד בחינה פילוסופית של טבע האדם.

תוכנית הרצל מיועדת לתלמידי מחקר מצטיינים במדעי החברה והרוח, המבקשים להעמיק את היכרותם עם יסודות השמרנות. התוכנית כוללת עיון פילוסופי במקומה של המסורת וערכיה בתרבות; באתגר הפוסט-מודרני; וביסודות המסורת הפוליטית היהודית.

תוכנית צ'רצ'יל מיועדת לאנשי מערכת הביטחון, חוקרים ואנשי מדיניות ציבורית, והיא מעניקה ידע מעמיק ביסודות הפילוסופיים וההיסטוריים של היחסים הבינלאומיים, ובסוגיות האקטואליות שמדינת ישראל מתמודדת איתן. כן יוצרת התוכנית היכרות מעמיקה עם מעצמות העולם והמזרח התיכון, וצוללת אל האתגרים הגיאופוליטיים המרכזיים של מדינת ישראל כיום ובדור הבא.

תוכנית אדם סמית מיועדת לסטודנטים לתארים מתקדמים ולאנשים הפעילים במרחב הציבורי המעוניינים להרחיב ולהעמיק את היכרותם עם ההגות שעיצבה את דרך חשיבתנו על כלכלה חופשית וממשל מוגבל. התוכנית עוסקת בכלכלה פוליטית ומדיניות ציבורית מן הזווית הליברלית הקלאסית, ותעודד את משתתפיה לנצל את הכלים האינטלקטואליים של התוכנית בזירה הישראלית.

תוכנית אקסודוס מאפשרת לתלמידים מצטיינים לתואר ראשון לערוך היכרות מעמיקה עם יסודות ההגות השמרנית והליברלית הקלאסית, שהיא אחד מעמודי התווך המרכזיים של ההגות והתרבות המערבית.

הנהלה וסגל קבוע

רונן שובל

דיקן מכון ארגמן

ד"ר רונן שובל הוא מוסמך האוניברסיטה העברית במחשבת ישראל, ובעל תואר שלישי מאוניברסיטת פריז, בהנחיית פרופ' שמואל טריגנו. חוקר ומרצה אורח באוניברסיטת פרינסטון.
שובל הוא המייסד והיו"ר של תנועת "אם תרצו", היה יו"ר בית אצ"ג, וראש חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי, וכן כיהן במועצת המנהלים של ההסתדרות הציונית העולמית.

הנהלה וסגל קבוע

שגיא ברמק

ראש תוכנית אדם סמית

ד"ר שגיא ברמק הוא מייסד תוכנית אקסודוס להגות מדינית שמרנית, וכעת הוא מנהל את תוכנית אדם סמית במכון ארגמן. בעל תואר שלישי בהיסטוריה אמריקנית מהאוניברסיטה העברית. קצין במיל' ביחידת רפואה קדמית. שימש מורה לאזרחות ולהיסטוריה.


הנהלה וסגל קבוע

מתנאל בראלי

עמית במכון ארגמן

מתנאל בראלי הוא בעל תואר ראשון בין-תחומי בפילוסופיה והגות יהודית במרכז האקדמי שלם. משמש עמית ומנהל התוכן במרכז קדם למחשבה דתית, ומעורכי כתב העת 'רליגיה' שמוציא מרכז זה. מלמד ומנחה קבוצות.


הנהלה וסגל קבוע

תום זיו

ראש תוכנית אקסודוס

תום זיו הוא דוקטורנט ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים. מרבה לכתוב בענייני ציבור. לשעבר מעורכי כתב העת ההגותי הסטודטניאלי 'זווית אחרת'.
הנהלה וסגל קבוע

דניאל בורטנובסקי

רכזת תכנית אדם סמית' ומנהלת הקהילה

בוגרת תואר ראשון בחינוך וניהול עסקים חברתיים, קצינה במיל' ובוגרת תוכנית אקסודוס.
הנהלה וסגל קבוע

נועה נבו

רכזת סטודנטים מכון ארגמן, בוגרת תוכנית אקסודוס לשנת תשפ"א

מסיימת תואר בוגר מטעם החוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו (מתמחה בימי הבית השני וימי-הביניים) והחוג ללימודי אסיה (מדור יפן), האוניברסיטה העברית בירושלים. עוסקת בחקר יהודי המרחב האיראני.קבלו עדכונים על אירועים, מאמרים והתרחשויות בקהילת המרכז לחירות ישראלית
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

נשמח לדבר אתכם!

info@argaman.institute054-367-6109