הפורום הישראלי למשפט וחירות

קהילה משפטית הדוגלת בעקרונות הפרדת רשויות, ריסון שיפוטי, חירויות הפרט ושלטון מוגבל.

על אודות

הפורום הישראלי למשפט וחירות הוא קהילה של משפטנים ושאינם-משפטנים המתעניינים במשפט ובמדיניות בישראל. הפורום מקדם תפיסת עולם משפטית שמרנית הדוגלת בעקרונות הפרדת רשויות, ריסון שיפוטי, חירויות הפרט ושלטון מוגבל. כל אדם המזדהה עם עקרונות אלה, כולם או חלקם, מקומו בקהילת הפורום והוא מוזמן להצטרף לקהילה.

בהתאם לעקרונות הללו, אנו מאמינים כי תכלית השלטון היא שימור חירות אזרחיו; כי הפרדה בין הרשויות היא חיונית לתפקודה של כל דמוקרטיה; וכי תפקידה וחובתה של מערכת המשפט לומר מהו הדין המצוי ולא מה צריך להיות הדין הרצוי.

מיזמים עיקריים

אירועים ומפגשים המאפשרים לימוד, דיון וטיפוח מנהיגות.

תאי סטודנטים

הפורום מעודד הקמת תאי סטודנטים בכל הפקולטות למשפטים, וכיום קיימים תאים באוניברסיטאות העברית ותל אביב, ובמרכז הבינתחומי הרצליה. תאי הסטודנטים מקיימים אירועי דיבייט בין דמויות בולטות העוסקים בנושאים על סדר היום הציבורי, לצד פעילויות אחרות בקרב תלמידי הפקולטה כגון תחרויות כתיבה ומפגשים. תאי הסטודנטים נהנים מליווי חברי סגל בכירים בפקולטה ומומחים משפטיים מחוצה לה.

פעילות לציבור הרחב

הפורום מקיים אירועים מסוגים שונים ובמסגרות שונות, לרבות אירועי דיבייט, ראיונות, שיחה עם משפטנים בכירים ואישים מן המגזר הציבורי והפרטי ועוד. הפורום יקיים את הכנס האקדמי הראשון בפעילותו ביוני 2021.

פרסומים

פרסומינו הדיגיטליים מעמיקים את השיח המשפטי בישראל ומעשירים אותו בזווית הראייה השמרנית. ביניהם נמנים כתב עת מקוון ובו מאמרים רחבי יריעה בסוגיות שעל הפרק, ההסכת 'השימוע', תיעוד אירועים של הפורום, וספרייה מקוונת, מתרחבת-בהתמדה, של כתבים חשובים בתחומי המשפט והחברה במקור ובתרגום.

טיפוח מנהיגות

אנו מקיימים סמינר קיץ שנתי לעשרים סטודנטים מצטיינים למשפטים. המשתתפים לומדים ודנים באורח מרתוני בהגות משפטית שמרנית. בסמינר מתארחים כמה מן הבולטים באנשי המשפט בארץ ובעולם.

טיפוח מנהיגות

סמינר הקיץ ל”משפט ודמוקרטיה” הוא הזדמנות ייחודית לסטודנטים מצטיינים ללמוד, להעמיק ולדון בסוגיות יסוד בעולם המשפט עם מיטב המרצים בארץ. התוכנית כוללת הרצאות, דיבייטים, סיורים ולמידה בחברותות. התוכנית מתקיימת במשך כשבועיים במלון ומזכה כל משתתף במלגה.

פעילות לציבור הרחב

כנס סטודנטים ארצי - מדי שנה מתקיים כנס ארצי לסטודנטים למשפטים, שבו נערכים פאנלים ודיבייטים בין מומחים שונים בנושאים הקשורים לעולם המשפט. הכנס מאפשר העמקה בתכנים שאינם נידונים במהלך הלימודים האקדמיים ויצירת קשרים מקצועיים עם סטודנטים מפקולטות שונות.
ימי עיון - הפורום מקיים אירועים פרונטליים ומקוונים עם הרצאות, פאנלים ודיבייטים בנושאים בוערים שנמצאים על סדר היום הציבורי.

פרסומים

בלוג "רשות הרבים" - הבלוג נועד לקיום דיון מעמיק בסוגיות עכשוויות וכלליות המעסיקות את עולם המשפט בישראל. הבלוג משמש במה לדיון משפטי מעמיק ומשאב למשפטנים בכל התחומים, ומארח מאמרים פרי עטם של משפטנים מובילים. מאמרי הבלוג מאוזכרים בפסיקת בית המשפט העליון ובכתיבה אקדמית ומחקרית.
תחרות הכתיבה השנתית לסטודנטים - מדי שנה מתקיימת תחרות כתיבת מאמרים בקרב סטודנטים למשפטים בנושאים הנוגעים לעולם המשפט. המאמרים הזוכים, וכן מאמרים נוספים שצוינו לשבח על ידי צוות השופטים, מפורסמים בבלוג “רשות הרבים” לאחר עריכה אקדמית מקצועית, וכן בספר מודפס של מאמרי התחרות היוצא מדי שנה.
הוצאה לאור של הספר "בשם החוק" - בשיתוף פעולה עם ספריית שיבולת, הפורום למשפט וחירות הוביל הוצאה לאור של לקט מאמרים ונאומים מאת אנטונין סקאליה המנוח, שופט בית המשפט העליון בארה"ב.
הספרייה הדיגיטלית "יסודות המשפט" - הספרייה מאגדת מקורות יסוד בעולם המשפט, בעיקר מפרספקטיבה שמרנית וליברלית קלאסית, מאת הוגים ישראלים ומשפטנים ברחבי העולם. נוסף על כך מציעה הספרייה תרגומים בלעדיים לעברית של מקורות חיוניים, ופרסומים ייחודיים של הפורום. הספרייה היא משאב מחקרי ומוקד השראה לסטודנטים, אקדמאים וחוקרים.

תאי סטודנטים

תאי הסטודנטים של הפורום מקיימים אירועי דיבייט בין דמויות בולטות העוסקים בנושאים על סדר היום הציבורי, לצד פעילויות אחרות בקרב תלמידי הפקולטה. התאים נהנים מליווי צוות הפורום, חברי סגל בכירים בפקולטה ומומחים משפטיים מחוצה לה.
כעת ישנם תאי סטודנטים פעילים בארבע פקולטות מובילות: הפקולטות למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, באוניברסיטת תל-אביב, באוניברסיטת בר-אילן ובאוניברסיטת רייכמן.

יועצים והנהלה

פרופ' דניאל פרידמן

יו"ר הוועדה המייעצת הישראלית

פרופ’ דניאל פרידמן כיהן כדיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב וכראש בית הספר למשפטים במכללה למנהל. בשנים 2007–2009 כיהן כשר המשפטים. פרידמן, חתן פרס ישראל לחקר המשפט לשנת 1991, כתב במהלך שנות פעילותו הענפה ספרים רבים בתחום המשפט, ביניהם לאחרונה 'הארנק והחרב', והוא כותב לעיתים קרובות על ענייני דיומא מעל דפי העיתונות.


יועצים והנהלה

פרופ' ריצ'רד אפשטיין

יו"ר הוועדה המייעצת הבין-לאומית

 ריצ’רד אפשטיין הוא פרופסור למשפטים באוניברסיטתניו יורק (NYU) ושיקגו בארה”ב. מכהן כראש מרכזהליברליזם הקלאסי ב-NYU וכעמית במכוןהובר שבאוניברסיטת סטנפורד. נחשב לאחד המשפטנים המובילים והמשפיעים ביותר בעולםכיום, ומתמחה במיוחד בענייני משפט וכלכלה.


יועצים והנהלה

אלענה מייזל

מנכ"לית

יו״ר מייסדת של הפורום. לשעבר סמנכ”לית המרכז לחירות ישראלית. בוגרת תואר JD במשפטים מאוניברסיטת ג’ורג’טאון בעיר וושינגטון ארה”ב.

יועצים והנהלה

עו"ד אורן רובין

סמנכ"ל

אורן רובין הוא עורך דין מוסמך בישראל. בוגר בהצטיינות של תואר כפול למשפטים וממשל באוניברסיטת רייכמן. בעבר התמחה במשרד ש. הורוביץ ושות׳.

יועצים והנהלה

קיילה דולין

מנהלת תוכניות סטודנטים

עו"ד קיילה דולין היא בוגרת משפטים וממשל במרכז הבינתחומי הרצליה. בעברה התמחתה במחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה וניהלה פרויקטים בעמותת מילואימניקים בחזית.קבלו עדכונים על אירועים, מאמרים והתרחשויות בקהילת מרכז החרות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

נשמח לדבר אתכם!

info@LawForum.org.il