מכון עיון

טיפוח מנהיגות אינטלקטואלית חרדית ושיח חרדי המעוגנים באמונה, בזהות היהודית ובאחריות האישית והאזרחית.

מי אנחנו

החברה החרדית צומחת במהירות, והשפעתה על עתיד המדינה רבה. בשנים האחרונות גדלה מעורבותם של חרדים בחברה הישראלית הכללית, וכך ראוי: זהו מעבר מחֶברַת מיעוט פסיבית למגזר המעורב במתרחש בישראל וחש אחריות כלפיה. מובן מאליו שתהליך ההשתלבות חיוני לקיומה של החברה החרדית עצמה, כמו גם למדינת ישראל. מנגד, האיומים שהתרבות והאתוס המודרניים והפוסט-מודרניים מציבים לעולם החרדי הופכים השתלבות זו למורכבת, בלשון המעטה.

משום כך, החברה החרדית זקוקה לבירור פנימי באשר לערכיה, לתפיסותיה וליחסה כלפי הציבור היהודי הרחב, על תפיסותיו וערכיו, וכלפי מדינת ישראל. על היהדות החרדית לעלות לגדולה וליטול חלק, בהתאם לגודלה, בעיצוב עתיד המדינה; אך נטילת אחריות זו כרוכה בליבונן של עמדות ערכיות ופוליטיות באשר לסוגיות רבות, ובגיבושם של יחידים וקהילות שנטילת אחריות זו יקרה להם וקרובה לליבם.

לשם כך קם "מכון עיון". המכון מאגד שורה של מיזמים. כתב-העת "צריך עיון" הוא במה רעיונית-אינטלקטואלית מובילה ויחידה מסוגה, המתעדכנת תדיר באינטרנט ומופיעה גם בדפוס. תוכניות המנהיגות העיוניות שלנו מכשירות את האנשים שיישאו את הבשורה הרעיונית ויפתחו אותה עוד. המוסף הספרותי "בין הזמנים" מציע במה ספרותית יוצאת דופן בכנותה, המעלה דיונים חשובים ונוקבים בכלים של ספרות איכותית. עיתון "המקום" מאפשר יצירת זהות ושייכות סביב תכנים המדגישים חרדיות המוכנה ליטול אחריות. לבסוף, ארגון "קהילה" עוסק בגיבוש מקביל בקרב חרדים דוברי אנגלית בישראל.

המיזמים העיקריים שלנו

צריך עיון גאה להציע מגוון אפשרויות של תוכניות ופרסומים עבור אנשים המבקשים לקדם את רווחתה של החברה החרדית ושל מדינת ישראל.

צריך עיון

צריך עיון הוא כתב-עת אינטלקטואלי חרדי – הראשון והיחיד מסוגו. מהדורתו העיקרית מקוונת ומתעדכנת תדיר, אך הוא מופיע גם ככתב עת מודפס. כתב העת מציע במה לדיון מעמיק בשאלות חברתיות, כלכליות, פוליטיות ודתיות המעסיקות את הציבור החרדי. הוא נוסד מתוך הכרה בתהליכי ההסתגלות הדרמטיים שהחברה החרדית עוברת כיום, מתוך צמיחתן והתפתחותן המואצות שלה ושל החברה הישראלית בכללותה. לאורך שלוש שנות קיומו עד כה מגיע כתב העת לקהל קוראים גדל והולך, וכ-50 אלף קוראים ייחודיים נכנסים אליו מדי חודש. למהדורתו העברית נוספה גרסה אנגלית.

תוכניות מנהיגות

תוכניות המנהיגות לגברים ולנשים משמשות אכסניה לצעירים חרדים מצטיינים ממגוון רחב של תחומי עיסוק והשפעה, כגון תקשורת, רבנות ושירות המדינה. המשתתפים משתלמים בנושאי מדיניות – כלכלה, לאומיות, מחשבה פוליטית, משפט חוקתי ועתיד המשפחה – בפורום יחיד במינו המאפשר להם לחשוב על גישה חרדית מודרנית לשאלות הללו. אנו מקווים כי הם יהיו אלה אשר יבנו בהמשך את המוסדות, התוכניות והפרויקטים המעודדים מחשבה שמרנית בחברה החרדית. כבר כיום ישנה קהילת בוגרים תוססת של תוכניות המנהיגות שלנו, ובין חבריה דמויות מובילות בתחומי עיסוקן.

ועידות ותוכני וידיאו

לשם למימוש הרעיונות הנידונים ב'צריך עיון', אנו נותנים חסות לסדרה של כנסים משותפים וסרטוני וידאו חינוכיים. לאור העלייה החדה בשימוש באינטרנט בחברה החרדית, השקנו גם אתר חדש, 'לימוד', המאגד תכנים איכותיים ומגוונים המותאמים אף לפלגים המחמירים ביותר בחברה החרדית.

מגזין המקום

המרחב החרדי גדוש בעיתונים: יתד נאמן, המודיע, המבשר, משפחה, בקהילה, הפלס, הדרך, יום ליום ועוד רבים. אולם בין כל אלה והאחרים אין ולוּ אחד המעניק במה ותמיכה למגמות של שיתוף ושילוב חרדים במרחב הישראלי, וקורא לנטילת אחריות של היהדות החרדית למתרחש במדינה. עיתון "המקום" בא למלא את החלל הריק. לעת עתה, מדובר בירחון המגיע לכ-5,000 מנויים מדי חודש. אנו מקווים מאוד שהוא יהפוך לשבועון ויוכל לגבש סביבו קהל רחב של החרדיות האחראית.


בין הזמנים

מוסף הספרות "בין הזמנים" מעניק פלטפורמה ספרותית המבקשת לדבר אל הציבור החרדי, מתוך עולמו ובשפתו. כיאה לספרות איכותית, היצירות המתפרסמות במוסף ממלאות תפקיד כפול: מצד אחד שיקוף  המציאות המורכבת של ימינו, אם בדינמיקה פנים מגזרית אם בקשר עם החוץ; ומצד שני, אפשור קיומם של תהליכי בירור החיוניים לפרט ולחברה. לספרות טובה יש יכולת ייחודית לעורר שיח ולגעת במורכבויות. היא כלי מכונן בהשפעה על התפתחות רוחנית, ערכית, מוסרית, נפשית וחברתית של הפרט. היא מעלה דילמות וקונפליקטים, מתמודדת עם קשיים שקשה להביא לזירות אחרות, מציעה פורקן והזדהות ומגייסת מענים. בכוחה של ספרות טובה, אמנותית ומאוזנת, להשפיע על התודעה, ליצור מרחב שיח, ולאפשר התפתחות רגשית, ערכית ואישיותית של ממש.

תוכניות מנהיגות

תוכניות המנהיגות לגברים ולנשים חרדיות משמשות אכסניה לצעירים חרדים מצטיינים ממגוון רחב של תחומי עיסוק והשפעה: רבנות, תקשורת, שירות המדינה ועוד. המשתתפים משתלמים בנושאי מדיניות – כלכלה, לאומיות, מחשבה פוליטית, משפט חוקתי ועתיד המשפחה – בתוך מסגרת ייחודית המאפשרת חשיבה על גישה חרדית-תורנית לנושאים אלו, לצד עיון בשאלה היסודית: מה מקומנו במדינת ישראל. לתוכניות יש קרוב ל-500 בוגרים ובוגרות העוסקים במגוון עשיר של תחומים, ואשר מקיימים בינם לבין עצמם קהילת בוגרים תוססת ונהנים מתוכניות והרצאות שאנו מארגנים עבורם.

צריך עיון

צריך עיון הוא כתב-עת אינטלקטואלי חרדי – הראשון והיחיד מסוגו. מהדורתו העיקרית מקוונת ומתעדכנת תדיר, אך הוא מופיע גם ככתב עת מודפס, ומדי שנה אף מודפסים ספרים הנושאים את שמו ובהם מאמרים נבחרים מתוכו. כתב העת מציע במה לדיון מעמיק בשאלות חברתיות, דתיות, כלכליות ופוליטיות המעסיקות את הציבור החרדי. הוא נוסד מתוך הכרה בצורך אקוטי בייסוד תשתית רעיונית ליהדות חרדית הנוטלת אחריות על עם ישראל ומדינת ישראל, שתאפשר ליבון ובירור רעיוני שטרם נעשו. לאורך שנות קיומו הגיע כתב העת לקהל קוראים ענק, ויותר מ-50 אלף קוראים ייחודיים נכנסים אליו מדי חודש. כתב העת קיים בשפה העברית ובשפה האנגלית.

צוות

הרב יהושע פפר

ראש מכון "עיון", מייסד ועורך ראשי של "צריך עיון"

הרב יהושע פפר הוא רב קהילת "אור חדש" ברמות, ירושלים. כיהן בעבר כדיין בבית דין ירושלמי לממונות, ומילא מגוון תפקידים הלכתיים. כתב ספרים ומאמרים רבים בהלכה ובמחשבת ישראל, ופרסם מאמרים אקדמיים במגוון במות בעברית ובאנגלית. הרב פפר הוא בעל תואר ראשון ושני במשפטים מהאוניברסיטה העברית, והתמחה בבית המשפט העליון אצל השופט ניר הנדל. הוא מרצה כיום בפקולטה למשפטים באוניברסיטה זו. מתגורר בירושלים עם אשתו ושישה מתוך שמונה ילדיו.

צוות

מיכאל נכטיילר

מנהל 'צריך עיון'

מיכאל נכטיילר הוא יזם חברתי פורה, ומייסד-שותף ומנהל של 'צריך עיון'. בין יוזמותיו בחברה החרדית: תיכון 'בנות חיל', מוקד הייעוץ הרוחני האינטרנטי 'אקשיבה', וארגון המטפלים החרדים. לאחרונה נתמנה לסמנכ"ל רשת החינוך נצח (הכוללת בין היתר את 'בנות חיל') בראשות מנחם בומבך.

צוות

הודיה עובדיה

רכזת פיתוח במחלקה החרדית

הודיה עובדיה מתאמת את פעילות גיוס הכספים למיזמיה המגוונים של המחלקה החרדית, ומסייעת בפיתוח המשאבים לקרן תקווה בישראל בכלל. משלימה כעת תואר ראשון במדעי החברה באוניברסיטה הפתוחה. הודיה היא אם לשישה, תושבת ירושלים.


צוות

יוסי גרין

מתאם התוכניות לציבור החרדי

יוסי גרין הוא בעל תואר ראשון במדע המדינה מן האוניברסיטה הפתוחה. מילא תפקידים מנהליים בשלל מוסדות חינוך. יוסי הוא גם סופר סת"ם.צוות

אליהו לוי

עורך ב'צריך עיון'

אליהו לוי הוא בוגר ישיבת חברון בירושלים, ובעל תואר ראשון בלימודי המזרח התיכון והאסלאם במרכז האקדמי שלם. כיום תלמיד לתואר שני במדע המדינה באוניברסיטה העברית. פרסם מאמרים ב'מקור ראשון', ב'השילוח' ובכתב העת 'תורת ירושלים'.


צוות

מעיין מאיר (דוד)

עורכת ב'צריך עיון'

מעיין מאיר (דוד) היא עיתונאית ופובליציסטית. כותבת לשבועון 'משפחה', לאתר 'מידה', ולעוד שלל פרסומים. עורכת מנוסה באנגלית ובעברית.קבלו עדכונים על אירועים, מאמרים והתרחשויות בקהילת המרכז לחירות ישראלית
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

נשמח לדבר אתכם!

iyun@iyun.org.il